Bandog

 

 

BANDOG (BANDOGGE)

 Upozornenie! Andante Bandog Kennels si podľa Zbierky zákonov č. 618/2003  vyhradzuje všetky autorské práva na textový a fotografický materiál na stránkach našej chovateľskej stanice. V zistených prípadoch kopírovania našich textov a fotiek (prípadne evidentne upravené materiály) budeme promptne a nekompromisne riešiť všetkými dostupnými právnymi úkonmi podľa štátneho práva Slovenskej republiky s finančným odškodnením v rámci porušenia autorského zákona.

BANDOG -„Zbraň bez zbrojného pasu?" alebo „Elitný pes pre elitu!"

Predstavujeme plemeno BANDOG.

V dnešnom globalizovanom svete je skôr zriedkavosťou stretnúť sa s dosiaľ neznámym pomenovaním,  z času na čas sa stretneme so zaujímavými ľuďmi, ktorí nás doslova ohúria témou, ktorú možno označiť „Latent res eximiae = Skryté je výnimočné". V prípade stretnutia s Mgr.art. Patrikom Jóbom bol takouto témou Bandog.

 Patrik, na čo sa vlastne pomenovanie Bandog vzťahuje?

Bandog , je unikátne "plemeno" psa ktoré predstavuje pôvodný vrchol kynologického šľachtenia obranárskeho psa až do extrémov, či už v stavbe tela alebo charakterovo. Pomenovanie Bandog pochádza z obobia 1250-1300 stredovekého Anglicka odvodené od Anglo- Saxonského  slova  „Banda" čo znamená reťaz. V súčasnosti sa slovom Bandog, Bandogge, American Bandogge Mastiff alebo "Americký Bandog" nazýva plemeno vyšľchtené  v USA krížením súčasného („game" línia) Amerického Pitbull Terriéra s čistou krvou ( pôvodného „bojového" nie výstavného!) Neapolského Mastina.  Výsledkom šľachtenia je Bandog, plemeno ktoré v rámci obrany svojho majiteľa nemá konkurenciu, je to ideálny „bodyguard". Vizuálne extrémne pôsobivý, veľmi silný pes, ktorý počas šľachtenia nebol exteriérovo skrášľovaný. Bandog nebol nikdy módnym psom a zostal ochránený pred výstavným fanatizmom. Vďaka tomuto zostal až do súčasnosti zdravým a „čistým" psom. Bandog nikdy nestratil svoju pracovnú príležitosť a v dnešnom nebezpečnom svete obzvlášť nie.

 Kde je možné skutočného Bandoga vidieť a prečo ho väčšina ľudí nepozná?

Bandog je vo väčšine krajinách ako Veľká Británia, Austrália, Nemecko, Francúzsko zakázaným plemenom, v USA sa na chov Bandoga vzťahuje federálny zákon, ktorý zakazuje  toto plemeno propagovať, chovať a vlastniť ho bez povolenia a hrozí za porušenie zákona odňatie slobody až na 6 rokov. Paradoxom je, že práve významné osobnosti zo „šoubiznisu", vládny činitelia, ministri a popredná bankárska elita vlastní týchto psov, ako ochrancov svojho majetku vo svojich rezidenciách. Ako zaujímavosť by som uviedol, že ak by ste dostali pozvanie na stretnutie s americkým prezidentom do Washingtonu, najskôr by ste mali možnosť vidieť  skutočných Bandogov, ktorí majú na starosti strážiť celý objekt „Bieleho domu", myslím že ich tam je momentálne 7 kusov Bandogov s elitným výcvikom K-9. Dôvodom prečo je doposiaľ Bandog zastretý rúškom tajomstva pred verejnosťou je skutočné informačné embargo na toto plemeno v záujme vyššej a extrémne solventnej vrstvy ľudí. Len pár serióznych chovateľov sa malo možnosť dostať k licencii na chov skutočného Bandoga v USA. Nemalým problémom pre toto jedinečné plemeno sú aj určité skupiny ľudí, ktorí tieto psy používajú na ilegálne účely. Na Americkom kontinente sa cena na „čiernom trhu" pohybuje od 5000 USD do 15000 USD za šteniatko Bandoga zo skutočne kvalitnej chovateľskej stanice, čo znamená veľmi výnosný obchod pre priekupníkov, ktorý krížia rôzne molossoidné plemená a predávajú ich ako Bandogov. Avšak v tomto prípade sa jedná len o drahé ale nefunkčné a často aj degenerované napodobeniny.

Kedy a kde ste sa po prvý krát stretli s plemenom Bandog?

Prvý krát som mal možnosť vidieť  Bandoga na vlastné oči asi pred 18 rokmi na jednej medzinárodnej výstave psov, kde bolo toto plemeno predstavené verejnosti ako pracovné plemeno neuznané FCI. Odvtedy som vynaložil nemálo úsilia získať čo možno najviac informácií a kontaktov k vytvoreniu si vlastného subjektívneho názoru na toto plemeno a začať s jeho chovom.

Čo bolo prvotným impulzom preto, aby ste založili chovnú stanicu práve tohto plemena Bandog (na Slovensku)?

Impulzom bolo absolútne presvedčenie v zmysle zachovania, rozšírenia a šľachtenia tak vzácneho "plemena" akým je Bandog a po získaní prvej sučky sme si boli istý, že toto je ten správny smer a rozhodnutie! Ukázať celému „Bandog svetu", že aj na Slovensku môže vzniknúť vysokokvalitný chov s medzinárodným renomé.

 Máte aj slovenskú klientelu, alebo skôr zahraničnú? Umiestňujete psov prevažne do "zborov" alebo aj k súkromným osobám?

Drvivá väčšina klientov je zo zahraničia, keďže v konečnom dôsledku v zahraničí je Bandog skutočne funkčným a nevyhnutným prostriedkom na elimináciu a likvidáciu krízových situácií. Ale samozrejme nebránime sa za určitých podmienok ani spolupráci so slovenskými záujemcami o šteniatko z nášho chovu. Škála záujmu o našu krvnú líniu psov je veľmi rozsiahla, prevažne ide o profesionálov, špecialistov na výcvik psov v rámci K-9, bezpečnostné zložky ale samozrejme aj vysokopostavená spoločenská elita ako bankári, politici, umelci, lekári, vrcholový športovci a podnikateľská špička.

 Ak by ste mali porovnať známejšie plemené využívané na ochranu osôb, majetku či pre špeciálne účely (vyhľadávanie drog, zbraní, záchranársky pes) s Bandogom, v čom spočíva hlavná a neporovnateľná Bandogova  prednosť? 

Absolútna harmónia a šľachtiteľská skladba podielov krvi dvoch základných plemien z čoho vznikol novodobý Bandog a to fantastický vrodený ochranársky a obranársky inštinkt, perfektná ovládateľnosť a neskutočná sila po Neapolskom Mastinovi a extrémna rýchlosť, húževnatosť, dravosť a atletické prodispozície po Americkom Pitbullterriérovi. Tento konsenzus v mierke 50% a 50% tvorí neskutočne dokonalú symbiózu povahových a výkonnostných čŕt Bandoga, je to neporovnateľný tvor s akýmkoľvek iným plemenom v rámci funkčnosti, teda nie v rámci estetických hodnôt, ktorými trpí žiaľ väčšina plemien uznaných FCI.

                                                

 

 

 

 

 

 

 

Bandog= 50% Neapolský Mastin (pôvodný Epirský typ) x 50% Americký Pitbullteriér ("game" krvná línia), toto je pôvodný originálny šľachtiteľský program.

Spomenuli ste, že Bandog je vhodný k citujem: "aj náročným súkromným osobám, ktoré chcú vlastniť dokonalého rodinného miláčika a zároveň extrémne spoľahlivého osobného strážcu a ochrancu svojho majetku". Je toto špeciálne vyšľachtené plemeno vhodné do rodiny? Je dostatočne trpezlivé? Ako reaguje na prítomnosť a nezbednosť detí? Keďže ide o bojové plemeno, je aj dostatočne trpezlivé a empatické?

 Áno to bolo jedným z prioritných cieľov vyšľachtiť plemeno plne funkčné na ochranársku a obranársku činnosť a súčasne dokonalého rodinného miláčika! Nad očakávanie sa tento zámer vydaril prínosom podielu krvi  Neapolského Mastina. Bandog je v skutočnosti, veľmi citlivé a krehké plemeno psa, má obrovskú škálu duševných pocitov a tomu zodpovedajúcich reakcií. K deťom je nesmierne pozorný a nechá si od nich robiť čokoľvek, ťahanie za uši, za chvost, pozrieť sa na zuby, nechať si od detí zobrať ich najobľúbenejšiu hračku proste čokoľvek... Bandog sa nikdy nesnaží prejaviť dominanciu nad deťmi, alebo ich akýmkoľvek spôsobom upozorňovať. V prítomnosti detí je Bandog nebezpečný skôr pre okolie, Bandog deti ostražito stráži a odprevádza ich až k bráne, stáva sa v ich prítomnosti oveľa aktívnejší a dôslednejší v ochrane a samozrejme aj v obrane a jeho prípadnom protiútoku. Bandog je rodený psychológ , zakaždým vie rozlíšiť pozitívum aj negatívum danej situácie a podľa toho sa aj správa. Je to plemeno, ktoré vás presvedčí svojimi kvalitami, len keď s ním začnete žiť v súlade hierarchie a rodinného zázemia, je to ideálny rodinný pes!

Od akého veku začínate s výcvikom? Ako dlho výcvik trvá?

S výcvikom začíname hneď od veku 2-3 mesiacov, aj keď sa to v tomto prípade ťažko nazýva výcvik, lebo sa to všetko odohráva formou hry. Postupom času je to vec individuálna a citlivá, keďže každý jedinec je individualita sama o sebe a vyžaduje si aj individuálny prístup. Vo všeobecnosti je Bandog  veľmi ovládateľný a nesmierne rýchlo sa učí, pre svojho majiteľa je schopný spraviť čokoľvek, takže mu to treba len naznačiť a ukázať.

Líši sa výcvik Bandoga určeného pre súkromnú osobu s deťmi na ochranu majetku od výcviku psa určeného pre SBS , policajné alebo špeciálne (vojenské) jednotky?

 Každopádne áno. V podstate ide o to že šteniatko vo veku odberu podľa jeho určenia začneme tvarovať. Obrazne a výtvarne povedané dostaneme do rúk kus veľmi kvalitnej hliny ale umelecké dielo z tej hliny vytvorí umelec sám, podľa talentu a materiálu vznikne výsledok. Práve naša chovateľská stanica Andante Bandog Kennels, sa zaoberá aj poradenstvom a konzultáciami pri výchove a špeciálnom výcviku psa podľa želania.

Na čo musí majiteľ Bandoga obzvlášť dbať? (Pri výchove, výcviku)

 Aby majiteľ poukazoval a usmerňoval Bandoga na určené priority a smer výchovy  tak, že pes musí presne vedieť kto je jeho pán, kto priateľ a kto nepriateľ.

Vyžaduje toto plemeno nejakú špeciálnu starostlivosť? (úprava uší, srsť, chrup, a pod.)

 Nie, žiadna výnimočná starostlivosť nie je nevyhnutá.

V rozhovore sa spomína, že toto plemeno pre jeho vlastnosti a predpoklady často krát zneužívajú na ilegálne účely. Overujete si nejakým spôsobom potenciálnych kupcov?

 Samozrejme. Predchádza tomu preventívne spoznávanie budúceho majiteľa a vyhradzujeme si právo na odobratie psa majiteľovi v prípade nedodržania podmienok , spôsobu chovu a starostlivosti o psa z nášho chovu. Tieto podmienky sú dané a upravované na každého klienta zvlášť vo forme kúpnej zmluvy a ďalších právnych ustanovení.

Keď umiestňujete šteňa k novým majiteľom (od akého veku) , kontaktujete po čase  majiteľov s upozornením že ich pes dosiahol vek vhodný na začatie výcviku? Ako výcvik prebieha? Zúčastňuje sa výcviku aj majiteľ alebo len Vy ako tréner a figuranti? Alebo sa umiestňuje už dospelý tzv. "hotový" pes ako je to napríklad pri vodiacich psoch?

Šteniatka z nášho chovu umiestňujeme v období od 2-3 mesiacov, kedy sa začína psychické naviazanie šteňaťa na svojho majiteľa, čo je zrejme najpodstatnejšia vec. Každý majiteľ šteniatka z nášho chovu sa automaticky stáva členom súkromného ANDANTE BANDOG PRIVATE FAMILY CLUBu, to znamená, že sa stal nie len klientom, ale hlavne priateľom a tomu zodpovedá aj ďalšia komunikácia a chovateľsko- poradenský balíček je v tomto prípade samozrejmosťou. Samozrejme, je tu možnosť umiestniť aj „hotového- dospievajúceho" jedinca podľa priania zákazníka, avšak v tomto prípade sa jedná o dlhší proces a finančne nákladnú záležitosť s ktorou ale každý vážny záujemca o túto variantu počíta.

Ako reaguje Bandog na ostatné plemená psov? Viete si predstaviť symbiózu Bandoga napríklad s maličkým dotieravým yorkshirom?

Áno viem,  Bandog zapadne do rodinného prostredia a neberie ostatné živočíchy žijúce s ním za svojich nepriateľov, ale berie ich ako rodinných príslušníkov. My osobne máme okrem Bandogov ešte mačku a 2 fenky plemena Maďarská vyžla a všetci žijú v absolútnej harmónii a symbióze, aj keď musím povedať, že najrešpektovanejším zvieraťom v našej rodine je práve mačka! (smiech) A to myslím úplne vážne, ju všetky psy rešpektujú a môže si dovoliť také veci, čo by si pes k psovi nikdy nedovolil.

Bandog je podľa Vašich slov vyšľachtený špeciálne na ochranu osôb a majetku. Hodilo by sa toto plemeno aj na iné účely, napríklad na terapeutické či asistenčné?

Odporučili by ste ho napríklad na:

 • -kanisterapiu
 • -asistenčný pes pre dystrofikov (podávanie predmetov)
 • -vodiaci pes
 • -záchranársky pes - vyhľadávanie v snehu, v ruinách
 • -policajný pes - hľadanie drog, zbraní (čuchové prednosti)
 • -bojový pes

 Bandog je všestranne upotrebiteľné a využívateľné  plemeno, bez pochýb by zvládol každú z týchto variant, ale musíme si uvedomiť hlavne vzácne vrodené povahové vlastnosti plemena a jeho unikátny genofond, takže by som tieto Vami vymenované funkcie predsa len prenechal iným plemenám a doporučujem  toto plemeno na funkciu jemu najbližšiu a najzodpovednejšiu a to je práve ochrana osôb a majetku.

Dnes už nie je ničím výnimočným stretnúť sa s chovom veľkých plemien psov v panelákových bytoch. Zniesol by Bandog takto stiesnený životný priestor alebo doslovne vyžaduje väčší výbeh?

 Zniesol,  ako každé plemeno znesie rôzne žiaľ negatívne prostredia, ale vyslovene nedoporučujem tento krok, veľmi ľahko môže Bandog totižto v tomto negatívnom prostredí začať pociťovať frustráciu čo môže mať katastrofálne následky! Bandog je teritoriálny pes, je určený a šľachtený do priestranných území rodinného domu do záhrady, na ranč, do firemných exteriérových priestorov a podobne.

 Akého priemerného veku sa Bandog dožíva? 

 Ako každé iné dogovité (molossoidné) plemeno, záleží hlavne na životných podmienkach a zdravej výžive.

Čo Vás na tomto plemene najviac fascinuje?

 V skutočnosti Bandog ako celok!

 Ktoré fyzické vlastnosti robia toto plemeno výnimočným? (rýchlosť, zrak, čuch)

Rýchlosť, vytrvalosť, mrštnosť, extrémna sila čeľustí a zubov.... nie je tajnosťou, že Bandog pohybom a správaním pripomína mačkovité šelmy.

Ktoré povahové vlastnosti by ste pri tomto plemene vyzdvihli najviac?

 Oddanosť a rozumové zmýšľanie v spojení s láskyplnosťou, jednoznačne!

Má Bandog nejaké vrtochy? Čo Vás počas Vašej práce s Bandogmi najviac rozosmialo, čo Vás pri tomto plemene najviac prekvapilo?

 Tých zábavných situácií s Bandogom je veľa a dokonca na dennom poriadku, vždy dokáže vymyslieť nejakú úsmevnú situáciu, ale v skutočnosti ma za tie roky nerozosmialo nič, vždy som ostal stáť v nemom úžase a hľadieť do očí Bandogovy, že to nie je možné že čo toto plemeno dokáže v pozitívnom zmysle slova! Úprimne...

Na čo ste najviac hrdý - aké najväčšie úspechy ste s plemenom Bandog dosiahli, respektíve, čo považujete za úspech? (napr.: výnimočná spoľahlivosť plemena, pozitívne referencie majiteľov a inštitúcií a fakt, že sa opätovne obracajú práve na Vašu chovnú  stanicu so žiadosťou o ďalšie prírastky a výcvik)

Najviac sme hrdý na uznanie a rešpektovanie nášho Andante chovu poprednými svetovými chovateľskými stanicami, ktoré Bandoga vyšľachtili. Aktívne s nimi spolupracujeme a komunikujeme pri rozhodujúcich krokoch v rámci ďalšieho chovu a šľachtenia skutočného Bandoga. Lebo ako tvrdíme nie každý prezentovaný Bandog je skutočný Bandog. Takže „Nechajme za seba hovoriť naších psov!"

Vyžaduje Bandog nejakú špeciálnu stravu? Aké krmivo je pre Bandoga vhodné?

Zdravoveda a výživa pre plemeno Bandog, je úplne identická ako pri všetkých ostatných molossoidných plemenách.

 Na začiatku rozhovoru ste spomenuli, že na trhu je množstvo napodobenín Bandoga. Ako vieme rozoznať skutočného Bandoga od tých „drahých imitácií"?

V súčasnosti na Slovensku je garantom kvality naša chovateľská stanica Andante Bandog Kennels, ktorá je registrovaná v Lucero Bandog (Working Class K9) Owners Clube (privátny klub pre tých, ktorí vlastnia Bandogov z chovu Josepha Lucera III., alebo vlastnia potomkov Lucero krvnej línie psov v kombinácii s inou krvnou líniou). Andante Bandog Kennels vydáva Andante Bandog Kennels certifikáty kvality, všetky psy sú registrované v súlade s Pet-passportom a sú čipované. Chov na Slovensku sa začal približne pred 15 rokmi a prvé jedince boli dovezené priamo z USA, takže na Slovensku je chov na veľmi vysokej úrovni k čomu nám dopomáha aj zákon, ktorý nemá k tomuto plemenu žiadne špeciálne výhrady. Andante Bandog Kennels je celosvetovo uznávaná chovateľská stanica Bandogov. Našou prioritou je poskytovať kompletný chovateľský a odborný servis širokej laickej ale aj kynologickej verejnosti, týkajúci sa chovu skutočného "Bandoga" a jeho hlavných funkcií v rámci obrany osôb a ochrany zvereného teritória. Andante Bandog Kennels sa špecializuje na vysoko kvalitný chov Bandogov unikátnych, výhradne K-9 pracovných krvných línií (Anadante, Lucero´s Working Class K-9, Thunderdome a On/Off).  Aktívne spolupracuje s celosvetovo uznávanými chovateľskými stanicami z USA, Veľkej Británie a Grécka s ktorými vedie odborný a chovateľský dialóg na celosvetovej úrovni. Andante Bandog Kennels produkuje psov  tej najvyššej kvality a špecializuje sa na selektívny chov a výcvik extrémne kvalitných jedincov určených predovšetkým do krízových situácií na ochranu osôb a majetku. Poskytuje kompletný FBS- "Full Bandog Servis" pre elitné a špeciálne jednotky, bezpečnostné agentúry, policajným a vojenským zborom v rámci K9 ako aj náročným súkromným osobám, ktoré chcú vlastniť dokonalého domáceho rodinného miláčika a zároveň extrémne spoľahlivého osobného strážcu a ochrancu svojho majetku.

K čomu je dobrý certifikát pri plemene Bandog (Bandogge)? (aký je rozdiel medzi certifikovaným Bandogom a plemenami uznaných FCI?)

Pri plemenách uznaných FCI, preukaz pôvodu dokladá a garantuje, že obaja rodičia boli uznané chovnými jedincami to znamená, že  zodpovedajú štandardu, prípadne majú zložené skúšky z výkonu (podmienky chovnosti sú rôzne podľa každého plemena) a že vrh je riadne ohlásený a skontrolovaný poradcom chovu (registrácia, počet a stav šteniat). Všetko toto sa deje pod štatútom FCI.

Pri plemene Bandog (Bandogge) neexistuje žiadne oficiálne a hľavne objektívne uznanie do chovu, teda ani žiadny medzinárodný štatút pod ktorým by Bandog ako plemeno bolo celosvetovo zastrešované. O chovnosti jedincov rozhoduje sám chovateľ, rovnako tak chovateľ vyberá chovný pár podľa svojho individuálneho chovateľského a šľachtiteľského programu, stanov a kritérií vlastnej chovateľskej stanice (oficiálny poradca chovu pri plemene Bandog neexistuje, len v prípadoch ako individuálny subjektívny klubový orgán). Funkciou „Bandog registra" (teda registra ktorý vydáva papiere pôvodu, alebo certifikát) je v podstate fakt, že poskytuje prehľad predkov a možnosť oboznámiť sa s jednotlivými krvnými líniami pracovných Bandogov. Oficiálne nemá nikto právo pri plemene Bandog vrhy kontrolovať a ani riadiť individuálny šľachtiteľský program. Existuje niekoľko klubov a nespočetné množstvo registrov (komerčného zamerania) na celom svete, avšak žiadna organizácia celosvetovo Bandoga ako oficiálne plemeno neregistruje a dokonca je toto plemeno natoľko špecifické, že ho ani registrovať nemôže. Bandog je niečo ako „kultúrne dedičstvo kynologickej histórie".  Spôsob registrácie je identický ako pri plemene APBT (Americký pitbulteriér), existuje mnoho registrov a majú rôzne podmienky na registráciu. Chovateľ si zvolí registračnú organizáciu, alebo jednotlivý klub (v ktorom chce byť z vlastnej slobodnej vôle registrovaný) požiada o registráciu, vyplní formulár a odošle ho danej zodpovednej inštitúcii (samozrejme za registračný poplatok). Vo všeobecnosti platí, že sa v registri vypisujú posledné štyri generácie predkov registrovaného psa (ale nie je to nevyhnutnosť, keďže sa nemusí vždy jednať o viac generačnú krvnú líniu Bandoga, môžu byť teda označené ako „ Bandog prvej generácie- F1" (F1- Hybrid Dog- first generation Bandog). V rámci týchto registrov sa však nikto nestará, či majú registrované psy a už vôbec nie ich predkovia zodpovedajúce typické pracovné vlastnosti plemena Bandog. Takže fakt, že má Bandog papiere pôvodu prakticky ešte nič nemusí znamenať, snáď len toľko že konkrétny pes a jeho predkovia sú v nejakom subjektívnom názore registrovaný pod názvom „Bandog". Ale napriek všetkému (žiaľ často krát aj neserióznemu vydávaniu papierov pôvodu), je veľmi dôležité pri plemene Bandog poznať pôvod a to prostredníctvom dôstojného a seriózneho chovateľa a predloženého certifikátu. Človeku, ktorý už niečo o situácii v „Bandog svete" čo to vie, mu seriózny certifikát o konkrétnom jedincovi veľa napovie. Práve podľa tohto prehľadu predkov si informovaný záujemca o šteniatko môže sám v sebe vyhodnotiť či daný vrh je z chovateľského hľadiska perspektívny, alebo naopak či je pre plemeno Bandog „katastrofou".

K udržaniu extrémnych vlastností Bandoga je základnou prioritou dôsledné a správne zvolenie chovného páru. A to nie len podľa vlastností konkrétnych kombinovaných jedincov, ale hlavne správnou voľbou vzájomnej krvnej líniovej kombinácie (genetická kombinácia). A tu sa dostávame práve k tomu, že k vytvoreniu perspektívneho chovného páru, musíme poznať veľmi podrobne rodokmene oboch zvolených jedincov (budúcich rodičov). Preto je certifikovaný rodokmeň nevyhnutnosťou, samozrejme ak chceme seriózne skutočné plemeno Bandog chovať a zušľachťovať a nie len pochybného kríženca s názvom „Bandog".

Určite každého z nás napadne: „Keďže plemeno Bandog nikto oficiálne nekontroluje kde je záruka, že konkrétny jedinec je skutočný Bandog a jeho papiere o pôvode nie sú falošné?"

Takáto záruka žiaľ neexistuje a preto je veľmi dôležité skutočne veľmi dôsledne vyberať dôveryhodného chovateľa aby sa vám nestalo, že si kúpite len nejaký neseriózny „lacný" mix s falošnými pedigree (papiermi pôvodu). V zahraničí existuje pri získaní skutočne kvalitného Bandoga metóda „extrémnej cenovej politiky", to znamená že napríklad v USA je nemožné kúpiť skutočne kvalitné šteňa z renomovanej chovateľskej stanice pod cenu 10000 USD! A navyše je možnosť výberu len jedného pohlavia (pes), sučky sú v zahraničí cenené v chove nad zlato a je skoro nemožné získať sučku Bandoga kvôli obmedzovanej a kontrolovanej stratégii chovu. Takže všetci renomovaný chovatelia doporučujú, aby si záujemcovia o šteniatko preštudovali čo možno najviac o plemene Bandog, o histórii a súčasnosti plemena, o krvných líniách a o jednotlivých chovateľských a šľachtiteľských Bandog programoch a aby navštívili chovateľa a oboznámili sa osobne s konkrétnymi jedincami (v tomto prípade s rodičmi šteniat) a samozrejme vypočuť si argumenty chovateľov na vaše otázky a spoločne viesť seriózny dialóg. A potom už ostáva len vám popriať veľa šťastia, aby ste dobre a správne vami vysnívané šteniatko vybrali tak ako aj my  v Andante Bandog Kennels.

S Mgr.art. Patrikom Jóbom z Andante Bandog Kennels sa rozprávala Monika Gazareková (2010)

 

Plemeno Bandog bolo vyšľachtené z kombinácie plemien: Mastino Napoletano (pôvodný Epirský typ mastina) s "game" Pitbullom (Americký pitbullteriér).

 

 

 

 

 

 

 

 

História

Prvé zmienky o Bandogoch využívaných k ochrane majetku a rodiny pochádzajú zo stredovekého Anglicka zo 16.storočia. Názov bandogge sa prví krát objavil v diele Dr. Johanna Caiusa De Canibus Britannicis, vydanom v Londýne roku 1570, a odvodzuje sa od Anglo- Saxonského výrazu „banned"- priviazaný reťazou k búde, alebo „boundaries"- hranice pozemku. Obidva výklady majú reálny základ. Jediné vtedajšie využívanie psa bola ochrana a obrana majetku a rodiny, pes ktorý bol priviazaný reťazou k búde a následne výhradne v noci pustený, aby strážil jemu zverené územie. Už v tej dobe bola veľmi cenená prirodzená vlastnosť týchto psov, že aj pes pustený na voľno neprekračoval hranicu svojho územia. Podrobnejší popis týchto psov podáva v roku 1586 Harrison v diele Description of England.

Postupom času a vďaka nekontrolovanému kríženiu neskôr skutočný Bandog skoro vyhynul. Vývoj novodobého a súčasného Bandoga ako plemena spadajú na začiatok 60. rokov 20. storočia vďaka americkému veterinárovi Dr. John Bayard Swinfordovi. Vývoj nie je doposiaľ ukončený, takže zatiaľ nie je ustálený hlavne exteriér plemena. Z tohto dôvodu nie je Bandog uznaným plemenom FCI, aj keď je jeho plemeno v jednaní o zaradenie do kategórie pracovných plemien psov. Vývoj plemena je spomaľovaný hľavne odlišnými spôsobmi výberu jedincov pre chov, pretože vkus a požiadavky na plemeno sa u jednotlivých chovateľov rôznia.

Základnou myšlienkou pri šľachtení novodobých  Bandogov bolo získanie väčších a silnejších jedincov ako je americký pitbullteriér, mohutných gladiátorov. Najčastejším spôsobom k získaniu Bandoga bolo kríženie psa amerického pitbullteriéra („game" krvná línia) s fenou neapolského mastina (pôvodná čistá talianská krvná línia) alebo anglického mastifa (pôvodná čistá anglická krvná línia), prípadné spojenie neapolského mastina s anglickým mastifom a následne skríženie ich potomkov s americkým pitbullteriérom. Teoreticky sa mali spojiť obratnosť a charakter pitbullteriéra s gigantickou silou molossoidných plemien a tento zámer vyšiel nad všetky očakávania.

Bandog je pes, ktorý predstavuje pôvodný vrchol kynologického šľachtenia psa až do extrémov, či už v stavbe tela alebo charakterovo. Jeho zdravé sociálne správanie, intenzívna reč tela, nezdegenerované inštinkty robia tohto psa vhodného k športu, k práci K9 alebo k rodine. Vizuálne extrémne pôsobivý, veľmi silný pes, ktorý počas šľachtenia nebol exteriérovo skrášľovaný. Bandog  nebol nikdy módnym psom a zostal ochránený pred výstavným fanatizmom. Vďaka tomuto zostal až do súčasnosti zdravým a čistým psom. Bandog nikdy nestratil svoju pracovnú príležitosť, avšak vďaka výnimočnej inteligencii, tolerantnosti je aj vynikajúcim rodinným psom ktorý sa uplatní takmer všade. Nájde si uplatnenie ako obranný, policajný, colný, ale aj ako stopovací pes. Je výborným strážcom domu a dvora vďaka  svojej prirodzenej obrane, má silne vyvinutý zmysel pre svoje teritórium, ku ktorému patrí jeho pán a členovia rodiny. K pánovi má vyvinutú úprimnú väzbu ale súčasne je oddaný, verný a prítulný celej rodine (vrátane detí). Rád svoju rodinu spoľahlivo a smelo stráži. Výchova  Bandoga vyžaduje dôslednú, trpezlivú, zrozumiteľnú a láskyplnú starostlivosť postavenú na vzájomnej dôvere, pozornosti, úcte a rešpekte. Dril, bezohľadnosť, násilie, tvrdosť ho vedú často k nechuti a slabým výkonom až k odporu. Taktiež potrebuje dostatok životného priestoru aby mohol byť z neho poslušný, chytrý, pracovitý, horlivý, spontánny, pozorný a verný priateľ. Je to pes, ktorý pánovi chce vždy vyhovieť a urobiť radosť a ako protislužbu očakáva pochvalu, hru, odmenu alebo pohladenie. Bandog môže byť vďaka svojej hravosti dobre motivovaný a zamestnaný. Vďaka tomuto je mu možné ukázať, čo sa od neho očakáva a kde sú hranice. Rád sa zdržiava v prírode. Miluje vodu a všetko okolo vody, čo je už vidno pri štencoch, ktoré sa máčajú v miske. V dospelosti by im nemalo byť odopreté plávanie. So svojimi druhmi chce byť v mieri a vďaka tónu štekania s nimi komunikuje, pritom  používa výraznú a intenzívne reč tela. Rád si získava kamarátov a pri hre sa ich snaží animovať. Je prívetivý a obratný avšak aj krajne opatrný pri prvom kontakte. Neprovokuje ale nenechá si "skákať po hlave". Je to skôr tolerantný ale  dominantný pes, ktorý sa diplomaciou a zručnosťou dokáže vyhnúť problémom a hádkam (bitkám). Ale ak nie je iné východisko, jeho razancia v protiútoku je fascinujúca a zdrvujúca. Bandog  je veľmi športový a aktívny, preto potrebuje dostatok pohybu.  Najlepšie je mu v dome so záhradou. Nemal by byť chovaný v výhradne vo voliére. Bandog  je nekomplikovaný, prispôsobivý, rýchlo a ľahko sa vžije do svojho nového okolia (domu). Voči rodine je oddaný, k cudzím je nepodplatiteľný. Jeho zdravá, sebaistá zdržanlivosť je len čistá inštinktívna opatrnosť, ktorá ho nenechá konať neuvážene a nerozvážne. Ako mláďa je neúnavné, stále v pohybe a čaká, že sa môže stať niečo napínavé, zaujímavé. Je senzibilný a vníma citlivo pokarhanie ako aj kolísanie nálad v rodine. Nie je pomstychtivý a negatívne zážitky a skúsenosti si príliš nepripúšťa a vďaka svojej sebadôvere ich dokáže dobre spracovať a zabudnúť na ne.  Napriek svojej senzibilite je jeho myseľ vyrovnaná, a nie je duševne labilný, nervózny alebo bojazlivý v chovaní. Predpokladom dobrého Banoga  je samozrejme jemu prispôsobená zrozumiteľne a pozitívne vedená výchovná metóda, v ktorej je zohľadnený jeho intelekt a potreba pohybu. Nakoľko Bandog  potrebuje viacej času k dozretiu, buduje si svoju sebaistotu a sebadôveru do cca 24 mesiaca, preto je potrebné najmä počas prvého roka života ho telesne a duševne nepreťažovať.

Nezaobstarávajte si Bandoga  ak mu nie ste schopný poskytnúť správnu výchovu, vedenie, lásku a dostatok času, nakoľko potrebuje neustály kontakt a záujem pána. Tým ušetríte sklamanie sebe i psovi, ktorý by sa tak mohol skôr stať bremenom pre svoje okolie ako potešením.             

 

Štandard plemena Bandog má len informatívny charakter a základným kritériom pripustenia do chovu sú povahové vlastnosti. Bandog má výborné obranárske vlastnosti a vyniká svojou oddanosťou a láskou k svojmu majiteľovi a jeho rodine. Bandog je veľmi dobrým psom ochrancom, ale každý kto ho vlastní, musí počítať s ohromnou silou, razanciou ktorú dokáže tento pes použiť v prípade narušenia teritória.

POVAHA: Rovnako ako u väčšiny psích plemien je aj šteniatko Bandoga rozkošné a milé. Bandog sa vyznačuje mimo zmyslovým vnímaním a schopnosťou vcítiť sa do myslenia svojho majiteľa, ktorému je absolútne oddaný .V prípade, že sa Bandog dostane do rúk nezodpovedného človeka alebo ho jeho majiteľ nebude zvládať, stane sa ako väčšina silných psov nebezpečným. V rukách zodpovedného a skúseného majiteľa a správnym výcvikom sa Bandog stáva vynikajúcim ochrancom, ktorý nikdy nesklame. Navyše je to pes s veľmi dobrou ovládateľnosťou, rovnako je aj výborným stopárom. Je vhodný aj do rodiny s malými deťmi. Bandog je veľmi silný pes. Udržať ho na vodítku vyžaduje značnú fyzickú silu. Je vynikajúcim skokanom, výborne sa tiež pohybuje vo vode. Pri behu je absolútne zameraný na cieľ a nerozptyľuje sa okolím. Všetky tieto schopnosti sa dajú vynikajúco využiť pri športovej kynológii. Pri prenasledovaní figuranta Bandog využíva svoj potenciál na maximum. Razancia je úžasná a v podstate nedáva šancu na únik. Jedná sa o psa, ktorému genetika nadelila snahu chytiť páchateľa za každú cenu. Neodradí ho ani protiútok palicou či streľba. Jeho zákrok je vždy rovnako tvrdý a razantný. Vzhľadom k jeho extrémnemu stisku cítiť jeho zhryz aj cez figurantský rukáv, alebo „ringo oblek". Hovorí sa, že už šteniatka Bandoga sú schopné prehryznúť hokejový puk. Bandog má vysokú odolnosť voči stresu. Pes sa totiž nikoho a ničoho nebojí, pričom za každých okolností poslúcha príkazy svojho pána. Po práci môže figurant kľudne pristúpiť ku psovi a hladkať ho, pričom stačí jediný povel aby pes ihneď zmenil svoj postoj. Aj to svedčí o tom, že zo správne vedeného psa skúseným majiteľom vyrastie inteligentný pes vhodný aj ako vynikajúci spoločník. Ide o veľmi vyrovnaného a sebavedomého psa. V prípade, že nie je ohrozovaný majiteľ Bandoga, môže bez problémov pristúpiť k nemu cudzia osoba a pohladkať ho, prípadne sa pohrať so psom. Bandog je skrátka verný priateľ do pohody aj nepohody.

 

Informatívny "štandard" Bandoga (Bandogge)

PÔVOD: Veľká Británia a USA

POUŽITIE: dokonalý strážca a obranár, určený predovšetkým do krízových situácií na elimináciu nepriateľa, ideálny exteriérový rodinný pes s hlbokým pozitívnym vzťahom k rodine a deťom.

KLASIFIKÁCIA: 2. sekcia molosy, so skúškou z výkonu (test obrany majiteľa a ochrany teritória)

DÁTUM PUBLIKOVANIA PLATNÉHO ŠTANDARDU: fyziomonický štandard má len informatívny charakter, ale všetky chovateľské a šľachtiteľské programy by mali brať ako prioritný cieľ chovu charakteristickú povahu a pracovné schopnosti plemena Bandog, teda obrany schopnosť, teritoriálne cítenie, absolútnu naviazanosť k rodine svojho majiteľa a nekonfliktnosť k deťom.

KRÁTKY PREHĽAD HISTÓRIE: Bandog je potomkom veľkých rímskych molosských psov, ktorých popísal Columell v prvom storočí nášho letopočtu vo svojom diele „De re rustica". Bandog je unikátne plemeno psa ktoré predstavuje pôvodný vrchol kynologického šľachtenia obranárskeho psa až do extrémov, či už v stavbe tela alebo charakterovo. Pomenovanie Bandog pochádza z obobia 1250-1300 stredovekého Anglicka odvodené od Anglo- Saxonského  slova  „Banda" čo znamená reťaz. V súčasnosti sa slovom Bandog, Bandogge, American Bandogge Mastiff alebo Americký Bandog nazýva plemeno vyšľachtené  v USA krížením súčasného Amerického pitbulteriéra („game") a Neapolského Mastina („bojového" nie výstavného!).  Výsledkom šľachtenia je Bandog, plemeno ktoré v rámci obrany svojho majiteľa nemá konkurenciu, je to ideálny „bodyguard". Vizuálne extrémne pôsobivý, veľmi silný pes, ktorý počas šľachtenia nebol exteriérovo skrášľovaný. Bandog nebol nikdy módnym psom a zostal ochránený pred výstavným fanatizmom. Vďaka tomuto zostal až do súčasnosti zdravým a „čistým" psom. Bandog nikdy nestratil svoju pracovnú príležitosť a v dnešnom nebezpečnom svete obzvlášť nie.

 

CELKOVÝ VZHĽAD: masívny,  mohutný a veľký pes, dĺžka tela je väčšia ako výška v kohútiku, robustne stavaný preukazujúci veľkú silu, rozvážny, typovo atletický, pôsobiaci odstrašujúco

DÔLEŽITÉ PROPORCIE: dĺžka trupu presahuje výšku v kohútiku o 10%. Dĺžka hlavy tvorí 3/10 výšky v kohútiku. Pomer temena k papuli je 2/1.

POVAHA: odolný, verný, nie je bezdôvodne agresívny, neustále stráži svoje územie (dom, záhrada) a majiteľa, je inteligentný, ušľachtilý a majestátny.

HLAVA: krátka a masívna, jarmové oblúky rozširujú lebku, dĺžka hlavy je asi 3/10 výšky v kohútiku. Koža tvorí mierne vrásky a záhyby, z ktorých najtypickejšie idú od kútika oka po kútik pyskov. Horné línie temena a papule sú paralelné.

TEMENO: je ploché a široké, zvlášť medzi ušami a pri pohľade spredu je predná časť mierne klenutá. Šírka medzi jarmovými oblúkmi je väčšia ako polovica dĺžky. Jarmové oblúky sú výrazné, ale svalstvo na nich je ploché. Nadočnicové oblúky sú silne vyvinuté, čelová brázda je zreteľná, výbežok medzi temennej kosti je nezreteľný.

ČELOVÝ SKLON: výrazný.

ŇUCHÁČ: umiestnený v predĺžení chrbta nosa, nesmie prečnievať cez kolmú líniu ohraničenia pyskov, musí byť primeraný, s dobre otvorenými dierkami. Jeho farba závisí od farby osrstenia: je čierny, ak je farba srsti čierna, tmavo sivohnedý pri inej farbe a hnedý pri hnedom sfarbení.

PAPUĽA: je široká a hlboká, je dlhá ako chrbát nosa a musí byť tretinou dĺžky hlavy. Jej boky sú navzájom paralelné, takže pri pohľade spredu je takmer pravouhlá.

PYSKY: mäsité, hrubé a bohaté, spredu majú horné pysky tvar obráteného písmena V. Spodný okraj papule tvoria horné pysky, ich najhlbším miestom je kútik s viditeľnou sliznicou, nachádza sa na zvislici pod vonkajším kútikom oka.

ČEĽUSTE: mohutné, so silnými kosťami, perfektnými, k sebe pasujúcimi oblúkmi zubov. Brada musí byť široká.

ZUBY: 1. Nožnicový zhryz ( t.j. horný rad rezákov prekrýva bez medzery spodný a zuby sú kolmé na čeľusť), 2. Kliešťový zhryz ( t.j. horné a dolné rezáky sa dotýkajú hrotmi) Povolený a maximálne tolerovaný je 3. Predhryz (typický geneticky prenesený jav po molossoidných plemenách a po pôvodných Bull and Terrieroch - prečnievajúca sánka). Biele, zdravé a harmonicky rovnomerne rozostavané.

OČI: umiestnené ďaleko od seba, ležia vpredu v jednej línii, viečka sú takmer okrúhle, oči sú mierne zapadnuté. V porovnaní s farbou srsti je farba dúhovky tmavá, alebo môžu mať svetlé oči.

UŠI: v pomere k veľkosti psa sú malé, trojuholníkové, ploché, priliehajúce k lícam a nasadené nad jarmovými oblúkmi. Ak sú kupírované, tvoria takmer rovnostranný trojuholník, oblúk, alebo tzv. "bojový stih".

KRK

PROFIL: horná línia je mierne klenutá.

DĹŽKA: skôr krátky, asi 2,8/10 výšky v kohútiku.

TVAR: má tvar zrezaného kužeľa a je svalnatý. Jeho obvod v prostriedku je približne 8/10 výšky v kohútiku.

KOŽA: na spodnej strane krku je množstvo voľných záhybov, ktoré vytvárajú dvojitý, dobre rozdelený, ale nie slabý lalok. Začína na oblúkoch sánky a siaha po polovicu krku.

TRUP: jeho dĺžka je o 10% väčšia ako kohútiková výška.

HORNÁ LÍNIA: línia chrbta je rovná, pri dlhších typoch chrbtice mierne ohnutá, kohútik je široký, dlhý, príliš nevystupuje.

CHRBÁT: je široký, jeho dĺžka zodpovedá 1/3 kohútikovej výšky. Bedrá musia harmonicky prechádzať do chrbta a svalstvo na nich musí byť vyvinuté do šírky. Hrudník je priestranný, rebrá sú dlhé, dobre klenuté. Obvod hrudníka je o 1/4 väčší ako výška v kohútiku. Pri kvadratickom type je chrbát rovný, pri obdĺžnikovom type je chrbát plynule prehnutý.

KRÍŽE: sú široké mocné a svalnaté. Sklon krížov k horizontále v oblasti bedrových hrbolcov je asi 30%. Boky vystupujú tak, že dosahujú líniu bedier.

HRUĎ: je široká a otvorená, s dobre vyvinutým svalstvom. Jej šírka priamo závisí od hrudného koša a dosahuje 40% až 45% kohútikovej výšky. Hrot hrudnej kosti je vo výške ramenných kĺbov.

CHVOST: pri koreni je hrubý a široký, je silný a zužuje sa do špičky. Dosahuje k pätám, ale obyčajne sa neskracuje ak áno tak na 2/3 dĺžky. V pokoji je spustený v tvare šable, pri vzrušení je zdvihnutý po horizontálu alebo trochu nad chrbát.

PREDNÉ KONČATINY: od zeme po lakte, spredu aj zboku sú zvislé, so silnými kosťami primeranými veľkosti psa.

PLECIA: ich dĺžka je asi 3/10 výšky v kohútiku so sklonom 50° až 60° k horizontále. Svalstvo je dobre vyvinuté, tvorené dlhými oddelenými svalmi. Ramenný kĺb má uhol 105° až 115°

RAMENÁ: merajú asi 30% kohútikovej výšky, sklon horizontále je asi 55-60°, je pokryté mocným svalstvom.

LAKTE: nie sú príliš tesne pri tele.

PREDLAKTIA: asi také dlhé ako ramená. Stoja úplne zvislo a majú silné kosti a dobre vyvinuté suché svalstvo.

KĹBY NADPRSTIA: veľmi široké, suché, bez zhrubnutia pokračujú v zvislej línii predlaktia.

NADPRSTIA: ploché, pokračujú v zvislej línii predlaktia. Sklon k horizontále je 70-75° Ich dĺžka je asi 1/6 dĺžky končatiny od lakťov po zem.

LABKY: okrúhleho tvaru, veľké, s klenutými, dobre uzavretými prstami. Vankúšiky sú tvrdé, suché a dobre pigmentované. Pazúriky sú silné, zahnuté a tmavé.

ZADNÉ KONČATINY: vo všeobecnosti musia byť silné a robustné, dlhé- primerané veľkosti psa a v pohybe schopné žiaduceho záberu, vyššie nasadené ako kohútik.

STEHNÁ: merajú asi 1/3 výšky v kohútiku a sklon k horizontále je 60°. Sú široké s mohutným, vystupujúcim a dobre oddeleným svalstvom. Uhol s panvou je 90°.

PREDKOLENIA: trocha kratšie ako stehná, sklon je 50°-55° Majú silné kosti a sú svalnaté.

KOLENÁ: uhol medzi predkolením a podpätím je 110-115°

PÄTY: veľmi dlhé v porovnaní s dĺžkou predkolenia, asi 2,5/10 výšky v kohútiku. Pätový kĺb má uhol 140-145°

PODPÄTIA: suché, silné, takmer cylindrické, úplne zvislé, prípadné vlčie pazúriky sa musia odstrániť.

LABKY: menšie ako predné, okrúhle s uzavretými prstami, vankúšiky suché, tvrdé, pigmentované. Pazúriky silné, zahnuté, tmavé.

POHYB: je jedným z typických znakov plemena. V kroku je pohyb podobný mačaciemu, ako krok leva, pomalý krok pripomína medveďa, vlnivý pohyb. Klus je nápadný s veľkým záberom zadných končatín a ďalekým vykračovaním predných. Bandog zriedkakedy cvála kým je v kľude, obvyklý pohyb je krok a klus kým nie je v akcii. Typický pre plemeno je takzvaný „mimochod".

KOŽA: na celom tele hrubá a voľná, zvlášť na hlave.

VLASTNOSTI SRSTI: krátka, drsná, tvrdá a hustá, všade rovnako dlhá a rovnomerne priliehavá, tenká a dlhá maximálne 1,5 cm . V žiadnom prípade nesmie tvoriť strapce.

FARBA SRSTI: modrá, sivá, oloveno sivá, oceľovo sivá, čierna, ale aj hnedá, plavé odtiene po jeleniu červenú, niekedy s bielymi znakmi na hrudi, hlave a prstoch. Všetky farby môžu byť pásikavé, alebo žíhané. Odtiene orieškovej, holubej sivej a „izabel" (ružovkastá), biela káva, čokoládová niekedy s čiernou maskou, v podstate sú tolerované všetky možné farebné variácie a kombinácie, avšak v Európe nie je príliš preferovaná farba čisto biela a biela so znakmi, kým v USA sú takto sfarbené Bandogy bežne k videniu.

VEĽKOSŤ A HMOTNOSŤ: výška v kohútiku: psy 65-75 cm, sučky 60-68 cm. Tolerujú sa odchýlky nahor aj nadol. V podstate sa dá povedať, že výška a váha hrajú len subjektívnu rolu v rámci estetických kritérií, avšak  prioritné sú naopak jedinečne vzácne povahové vlastnosti Bandoga (všetky mierky sú len informatívne a smerodajné len ku konkrétnemu chovateľskému Bandog programu).

HMOTNOSŤ: psy: 45-70 kg, sučky: 35-50 kg (všetky mierky sú len informatívne a sú smerodajné len ku konkrétnemu chovateľskému Bandog programu).

VÝŠKA: psy: 63-70 cm, sučky: 61-68 cm (všetky mierky sú len informatívne a sú smerodajné len ku konkrétnemu chovateľskému Bandog programu).

DISKVALIFIKUJÚCE CHYBY: plachosť, bojazlivosť (za predpokladu ak bude jedinec použitý pre ďalší chov, za účelom rozmnoženia).

POZNÁMKA: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku (za predpokladu ak bude jedinec použitý pre ďalší chov, za účelom rozmnoženia).

Bandoga NIKDY nebijeme, netrestáme a ani nie sme pritvrdí. Bandog je veľmi citlivý pes, "tvrdá ruka", ktorú spomínajú v každom atlase plemien psov znamená len to, aby ste boli dôslední a vedeli, aké sú možnosti vášho Bandoga, čo môžete čakať a čo naopak bude ťažké. V období puberty to začne byť hlavne u samcov ťažšie, dospievanie a hormóny zmenia maznavého macka na nepoznaného „puberťáka". Toto obdobie je dôležité a nesmiete poľaviť s výcvikom a výchovou. Pes si môže chcieť zlepšiť postavenie vo svorke a preto je nutné presne mu ukázať, čo môže a čo nie. U niektorých psov môžete pubertu postrehnúť, u niektorý ani nie. Záleží od jedinca. Ešte pred príchodom šteniatka domov by sme mali vedieť základy výchovy šteňaťa, vedieť, ako správne psa viesť, ako mu vysvetliť, čo sa smie a čo nie a potom náš život s ním bude jednoduchší. Nenechajte sa ovplyvniť a zmiesť radami "akože výcvikárov a chovateľov". Riaďte sa radami chovateľov Bandogov a ľuďmi, čo s nimi pracujú. Možno vám chcú psíčkari dobre, ale Bandog je jednoducho iný. Na záver len toľko - môžeme mať šteniatko po akokoľvek špičkových a dobrých rodičoch, tvarujeme si ho my. To či bude úspešný, je len na vás a na jeho talente!

Čím a ako kŕmiť Bandoga:

Šteňa by malo byť kojené šesť týždňov. Prikrmovať možno šteňatá už od veku troch týždňov, kedy sa im začínajú prerezávať ostré, mliečne zuby. Šteňa je potrebné už odmalička navykať na kŕmny režim a jeho pravidelnosť. Šteniatko spočiatku prikrmujeme mliekom, ohriatym na telesnú teplotu, do ktorého pridáme žĺtok, krupičnú kašu, odvar z ovsených vločiek alebo detské piškóty. Týmto spôsobom prikrmujeme šteniatka zhruba týždeň, a potom stravu rozšírime o kvalitné varené alebo surové mäso, ktoré by malo byť namleté, ovsené vločky, ryžu, piškóty, tvaroh alebo syry. Stravu môžeme riediť teplým čerstvým mliekom alebo mäsovým či zeleninovým vývarom. Šteňaťu podávame tiež surovú, jemne mletú mrkvu alebo mrkvovú šťavu, ktorú primiešame do kŕmnej dávky.


Dávky krmiva by sa mali zvyšovať len pozvoľna. Doporučujeme kŕmny režim BARF- surová strava (prečítajte si nižšie o tejto metóde kŕmenia). V prípade, že chcete šteňa navyknúť na kompletnú suchú potravu, doporučujeme veterinárne overené krmivo, začnite mu ponúkať v období asi dvoch mesiacov jeho veku malé dávky konzervovaného mäsa a v niekoľkých ďalších týždňoch pridávajte kompletnú suchú kŕmnu zmes určenú pre veľké plemená psov, vo veku 2-6 mesiacov zmiešanú s taveným syrom. Najvyššie nároky na kvalitu stravy má šteňa vo veku dvoch až šiestich mesiacov veku. Hlavné jedlo by malo byť podávané vždy večer, po skončení všetkých aktivít, aby ho šteňa mohlo v kľude a dobre stráviť. Strava by mala byť pestrá a šteňaťu by mala chutiť. Každému chutí niečo iné a každý chovateľ iste skoro príde na to, čo chutí a vyhovuje jeho psovi, a aké prílohy v strave odmieta.

Napríklad: rozvarenú ryžu s mäsovým vývarom z kostí zmiešané s kvalitnými granulami, kvalitné granule zmiešané s taveným syrom a zaliate vývarom alebo vlažnou vodou, granule zmiešané s tvarohom a vajíčkovým žĺtkom, Kvalitné granule zmiešané s rozvarenou ryžou a nastrúhanou čerstvou mrkvou aj zo šťavou, Kvalitné granule zaliate rybacím vývarom s rybacím mäsom z treskovitých rýb bez kostí! Raz za čas psiu konzervu alebo salámu pre psov. Najlepšie je tieto kombinácie stravy striedať, aby si pes nezvykol len na jeden druh jedla.
Šteňaťu, ale ani dospelému psovi nikdy nedávajte kuracie a iné duté a lámavé kosti, môžeme mu však dopriať kosti bravčové alebo hovädzie, ale len v minimálnom množstve, lebo kosti „zapekajú" a potom majú problém s vyprázdňovaním. Na trhu je tiež dostatok bezpečných náhradiek za kosti, napríklad žuvačky z kože, ktoré majú šteňatá aj dospelé psy vo veľkej obľube a dobre sa ich žuvaním aj zabavia. Veľmi dobré je dať šteňaťu aj dospelému na obhrýzanie a spevnenie sánky a zubov: v celosti špikovú kosť (výborný doplnok kalcia do organizmu).


Hlavný podiel výživy šteňaťa musia tvoriť základné zdroje bielkovín a tukov, teda mäso, vnútornosti, syry, tvaroh, vajcia apod. Tuky a proteíny by mali byť v potrave vždy obsiahnuté v rovnováhe. Pokiaľ ide o kŕmenie suchou- granulovanou stravou, optimálny príjem tukov a proteínov rozlíšené podľa veku psa je uvedený v tabuľke na obale každého veterináne overeného krmiva. Šteňatám v období rastu, pokiaľ im nie je podávané kompletné suché krmivo, sa tiež doporučuje pridávať vitamíny, minerálie a pre dobrý vývoj kostry preparáty sa správnym pomerom vápnika a fosforu. Kombinácia granúl a domácej stravy nie je vhodná, pretože naruší optimálne hladiny látok v granulách. Pokiaľ šteňa dostáva príliš mnoho vápnika, hrozí mu osteochondróza. Pokiaľ je ku kompletnému krmivu pridávané mäso, teda vlastne nadbytok fosforu, ktorý so sebou pri vyplavovaní z organizmu berie aj vápnik, môže zase vzniknúť odvápnenie, ktoré vedie k vývojovým vadám. Preto je veľmi dôležitý prísun správneho podielu vápnika do organizmu v naturálnej forme, teda tvaroh!


Aby si šteňa navyklo na dobrý kŕmny režim, podávame mu kŕmenie vždy v rovnakú dobu a misku mu ponecháme len asi 20 minút, pokiaľ má dobrú stravovaciu morálku nechudne, netlstne, a rastie pomaly. Pomalý rast je nutný k tomu, aby sa rastúce kosti stačili sýtiť vápnikom a nevyťahovali sa do dĺžky a nezostali tenké a zle vyrastené. Ak vyrastie pes príliš rýchlo, jeho kosti a kĺby nemajú dobrý základ a naviac je na nich pes čoskoro príliš ťažký, čo vedie k ortopedickým poruchám vývoja kĺbov. Hneď po jedle šteniatko vyvenčiť, alebo ho kŕmiť vo voliére prípadne vonku v záhrade, tak si zvykne na vyšpinenie vonku a nie v priestoroch domu!

Čo je to BARF?

Prvýkrát akronym BARF použila američanka Debbie Tripp, aby označila ľudí, ktorí kŕmia svojich psov čerstvou surovou stravou. V tomto prípade BARF znamená Born Again Raw Feeders (znovuzrodená surová potrava). Neskôr bol akronym zmenený na Biologically Appropriate Raw Foods - biologicky vhodná surová potrava.

Hotové krmivo (granule) - čo to je?

Len málo majiteľov vie, čo za „pochúťky" sa nachádzajú vo vreci s granulami. O chemikáliách, konzervačných látkach a dochucovadlách vedia mnohí a medzičasom aj mnohí výrobcovia vyrábajú údajne bez týchto škodlivín. Ako potom dokáže mať krmivo trvanlivosť aj viac ako rok už neobjasňujú. Faktom je, že výrobcovia krmív nakupujú svoje základné substancie tak, že už obsahujú konzervačné látky. Preto tieto už nepotrebujú do hotového produktu pridávať a teda ich aj deklarovať. Keď na vreci stojí „žiadne prídavné látky", znamená to len, že výrobca tam pri SVOJOM spracovaní žiadne prídavné látky nedal. Ale polotovary ako kostná múčka či obilné múky môžu byť ošetrené konzervačnými látkami.
Problematická je aj neprehľadnosť výroby a kvality jednotlivých zložiek. Museli by sme vedieť, čo všetko je dovolené označiť „vedľajšie živočíšne produkty", „hydinová kostná múčka", „rybia múčka" alebo „kostná múčka".
Uvádzame časti zvieracích tiel, ktoré sa nachádzajú aj v najlepších krmivách: Sliepky - beháky, zobáky, perie, trus, hovädzie - krv, koža, kopytá, trus, moč... a k tomu odpad od zeleninových a obilninových výrobcov.
Beháky, perie,...kopytá obsahujú vysoké množstvo látok, ktoré sa započítavajú do deklarovaného množstva surových bielkovín. Avšak psami sú len veľmi ťažko stráviteľné a sotva využiteľné.
Všetky druhy granulovaných krmív pozostávajú z veľkej časti z obilia (60-90%). Čo sa týka analýzy na obaloch, väčšinou sú tam obilniny jednotlivo rozpísané a tak sa môže stať, že mäsová múčka je na prvom mieste.
Vitamíny, enzýmy, aminokyseliny a esenciálne mastné kyseliny sú vysokým teplom pri výrobe zničené, pozmenené alebo poškodené, žiaľ lieky a narkotiká nie. Na tieto zložky však krmivo testované nie je. Už ste premýšľali kde končia telá našich mŕtvych miláčikov? Odpoveď je kostná a mäsová múčka. K tomu sa často stáva, že niektoré časti nie sú včas odobraté - antiparazitárne obojky uspatých zvierat, igelitové obaly z mäsa zo supermarketov... spracujú sa do mäsovo-kostnej múčky.
Často sa používa masa z červenej repy, pretože sfarbí trus do tmava a keďže ostáva dlho v čreve, spôsobuje, že trus je pevný - obľúbený argument mnohých výrobcov.


Bandog je mäsožravec

Rovnako ako jeho predok vlk patrí pes k mäsožravcom, pričom vlk nie je výlučne požieračom len mäsa. Okrem ukoristených zvierat žerie vlk ovocie, byliny, lesné plody, trávu, červíky, hmyz a tiež aj výkaly bylinožravcov. Prevažne žerie vlk vysokú zverinu, kde zožerie všetko až na najväčšie kosti, väčšiu časť kože a srsti a časť obsahu tráviaceho traktu. Pri trávení celého zvieraťa dostáva vlk všetky pre neho dôležité výživové prvky: bielkoviny, tuky, minerály, vitamíny, enzýmy a balastné látky.
Pes má chrup mäsožravca so silnými očnými zubami, aby mohol korisť uchopiť a stoličky s ostrými hranami, aby mohol mäso a kosti rozdrviť. Na rozdiel od bylinožravcov nemá pes tráviace enzýmy v slinách a v porovnaní s nimi produkuje slín veľmi málo. Psie sliny sú veľmi riedke a slúžia ako kĺzací prostriedok pre potravu, ktorá u mäsožravcov pozostáva z väčších kusov. Žalúdok psa je v porovnaní s bylinožravcami veľmi veľký: 8 krát väčší ako žalúdok koňa prepočítaný na telesnú hmotnosť. Žalúdočné šťavy psa obsahujú 10 krát viac kyseliny soľnej ako má človek a s potravou v žalúdku má pH menej ako 1 (človek má pH 4-5). Spúšťačom produkcie žalúdočných kyselín je mäso.
Črevo psa je veľmi krátke v porovnaní s dĺžkou čreva bylinožravcov. Úplné strávenie mäsa a kostí trvá psovi maximálne 24 hodín, bylinožravci potrebujú na strávenie potravy 4-5 dní.
Tieto fakty hovoria jednoznačne o tom, že pes je mäsožravec a kŕmenie potravou založenou na obilí je v tomto prípade absolútne nesprávne. Podiel obilia v granuliach spôsobuje psom značné problémy. Nevytvorí sa dostatočné množstvo žalúdočných kyselín, pretože chýba kľúčový spúšťač - mäso. Následne nie sú usmrtené baktérie, dochádza k nafukovaniu, torzii žalúdka a premnoženiu parazitov. Slinné žľazy sú preťažené tvorbou enzýmov potrebných na trávenie obilia, pretože v granuliach vyrábaných pri vysokých teplotách sotva nejaké enzýmy prežili a okrem toho tráviaci systém psov nie je stavaný na trávenie veľkého množstva rastlinnej stravy.

Varením sa v živočíšnych bielkovinách menia reťazce aminokyselín a z väčšej časti sa stávajú pre psa nevyužiteľnými. Bielkoviny sú po vare ťažko stráviteľné a strácajú veľké množstvo minerálnych látok. Aj keď sa skrmí voda, v ktorej sa mäso varilo, z väčšej časti sú minerálie pre psa nevyužiteľné. Aminokyseliny, ktoré sa nachádzajú v surovom mäse, sú základom zdravého imunitného systému psa.
Tuk v granuliach sa konzervuje pomocou látok ako Ethoxiquin, BHA a BHT. Tieto konzervačné látky môžu poškodzovať biele krvinky, oslabovať imunitný systém a blokovať príjem glukózy. Pretože zvyšujú riziko nádorových ochorení sú pre ľudskú výživu zakázané. Omega-3 mastné kyseliny v granuliach úplne chýbajú, pretože sa nedá zabezpečiť ich konzervácia.
V lepšom prípade prežije pes na pohľad zdravo, žiaľ často prichádza k ochoreniam. Imunitný systém je oslabený nedostatkom enzýmov, aminokyselín, antioxidantov a esenciálnych mastných kyselín. Slinné žľazy sú preťažené a nefungujú správne, vytvára sa zubný kameň a chronický zápal v papuli, ktorý opätovne oslabuje imunitný systém.
Medzitým prichádzajú na rad rôzne diétne krmivá, aby potlačili ochorenie, ktoré je vyvolané kŕmením hotovou suchou potravou. Keby to nebolo smutné, mohli by sme sa nad tou iróniou zasmiať.
Čo teraz?
Mnoho majiteľov sa začalo kvôli starostiam o zdravie svojho psa viac zaoberať jeho výživou. Pritom mnohí prešli na prirodzenú stravu so surovým músom a kosťami. Staré zabudnuté knihy, ako napr. od Juliette de Bairacli Levy, našli nových čitateľov amnoho nových kníh s touto tematikou prišlo na trh.
Tí, čo začali kŕmiť svoje psy stravou založenou na BARF zbadali zlepšenie ich zdravotného stavu. Zmizli problémy s kožou, psy mali viac energie a feny oveľa menej problémov s graviditou a starostlivosťou o potomstvo.
Dnes existuje na internete mnoho stránok a fór, kde sa dajú získať informácie a rady ohľadom prirodzenej stravy. Len odvahu: tento spôsob kŕmenia je oveľa jednoduchší ako sa zdá.
Predsudky
Mnoho majiteľov psov má pochybnosti o kŕmení BARF, pretože výrobcovia krmív a veterinári často pred surovým mäsom a kosťami varujú. Surové mäso je vraj nebezpečné kvôli parazitom a salmonele. Len granule vedia zabezpečiť vyváženú stravu, zdôrazňujú. Kosti sú životu nebezpečné - varuje lobby výrobcov krmív. Kŕmenie surovou stravou je vraj finančne nákladné a časovo náročné.
Ako už bolo objasnené, pes má tráviaci trakt mäsožravca. To znamená, že jeho trávenie je prispäsobené spracovaniu surového mäsa a kostí. Zdravý organizmus si so salmonelou a inými baktériami a parazitmi ľahko poradí. Žalúdočné kyseliny psa sú tak silné, že strávia mäso aj kosti. Rovnako sú zničené aj baktérie a paraziti.
Vôbec nie je nutné pri každom kŕmení sledovať podiel výživných prvkov. Toto môžu tvrdiť len výrobcovia krmív. Vyváženosť stravy sa dolaďuje v priebehu mnohých týždňov, tak ako je to v prírode bežné. Pri surovej, prirodzenej strave nie je také zlé, keď pes dostáva určitý čas jednostrannú potravu za predpokldu, že sa v určitom čase pravidelne obmieňa.
Kŕmiť BARF nie je až také časovo a finančne nákladné v porovnaní s hotovými granulami. Zo začiatku si robíte veľa starostí, či psovi niečo nechýba a máte sklon kupovať mu priveľa výživových doplnkov. Mäso a kosti, ktoré skrmujete, sú väčšinou odpadom mäsovej výroby a nie sú oveľa drahšie ako priemerne kvalitné krmivo.
Surové mäso vyvoláva agresivitu - to je ďaľšia z rozprávok, ktorá sa len ťažko odbúrava. Na psa nemá žiadny vplyv a vzťah pes-človek je len otázkou výchovy.

Výhody

 • žiadny zubný kameň
 • žiadny nepríjemný psí zápach
 • menej parazitov
 • silný imunitný systém
 • podstatne menšie množstvo trusu
 • silné šľachy a väzivá
 • lepšia muskulatúra
 • uľahčenie pri arthritíde
 • menej rastových problémov
 • drasticky znížené riziko torzie žalúdka
 • pekná, zdravá, lesklá srsť


Koľko kŕmiť?

Celkovo má pes dostávať cca 2% svojej hmotnosti. Množstvo krmiva v praxi upravíme podľa potrieb svojho psa. Veľmi aktívne psy môžu denne potrebovať až 3-4% zo svojej hmotnosti. Šteňatá vo vývoji potrebujú 7% až 10%.

Dá sa povedať, že priemerne aktívny pes potrebuje krmivo o váhe asi 2% z jeho telesnej hmotnosti (pes s hmotnosťou 30kg teda potrebuje denne asi 600g potravy - rozdelené na dve 300g porcie). Psy však majú v závislosti od aktivity a veku rôznu látkovú výmenu. Veľmi aktívne psy môžu denne potrebovať až 3-4% zo svojej hmotnosti. Šteňatá vo vývoji potrebujú až 10%.

Nie je potrebné, aby každá kŕmna dávka obsahovala všetko, čo pes potrebuje. Stačí, ak súhrn všetkých nepostrádateľných živín dostane pes v období niekoľkých týždňov. Preto pri zostavovaní jedálničku BARF nie je chybou kŕmiť aj pár dní jednostranne. Predpokladom optimálnej výživy je len široké spektrum živín, ktorých druhy a zdroje je vhodné striedať (napríklad z mäsa striedame hovädzie, kuracie, jahňacie, rybie, konské apod.). Snažíme držať tejto skladby jedálničku: 50% mäso, 20% kosti, 15% vnútornosti, 15% zeleniny.

Ako často krmiť?

(vek psa) 1 - 2 mesiace : 5x denne, 2 - 4 mesiace: 4 x denne, 4 - 6 mesiacov: 3x denne, 6 - 12 mesiacov: 2x denne, 12 - 16 mesiacov: 1 - 2x denne, 16 mesiacov a viacej: 1x denne.

Pár rád na začiatok...
Prvých 7 až 10 dní podávame jemnejšie kuracie mäso a menšie denné dávky, ktoré rozdelíme na viac porcií. Obzvlášt staršiemu psovi, ktorý bol dlho kŕmený granulami, môžeme v prvých dňoch mäso krátko povariť (2 až 4 minúty). Mäso dávame spočiatku nakrájané na menšie kúsky a postupne ich zväčšujeme na veľkosť z ktorej ukusuje alebo ktorú pred zhltnutím aspoň rozkúše (dôležité pre očistu zubov). Pre žuvaciu zábavu, posilovanie svalov a pre očistu zubov je vhodné podávať psovi porciu mäsa (alebo mäso s kosťou) vcelku. 

Kosti
- Počas miliónov rokov psy požierali pozostatky iných zvierat nevynechajúc pri tom ani kosti. Celý zažívací systém psa je určený na trávenie kostí a kosti sú potrebné pre jeho správne fungovanie. Kosti sú živým tkanivom, ktoré je zložené zo živých buniek. Pretože sú kosti živím tkanivom, práve tak ako ďalšie časti tela, sú zdrojom širokej škály živín. Kosti obsahujú minerály, ktoré sú obsiahnuté v bielkovinách. Taktiež obsahujú tuky. Ak je kosť z kuraťa alebo z bravčového potom tieto tuky budú obsahovať vysoké množstvo nenasýtených mastných kyselín. Spolu s tukom sa v kostiach nachádzajú v tukoch rozpustné vitamíny. Najdôležitejšou časťou väčšiny kostí je obsah kostnej drene, ktorý je veľmi výživnou zmesou krvou tvorených prvkov obsahujúcich železo. Surové kosti poskytujú tiež prirodzené antioxidanty proti starnutiu a enzýmy. Kosti sú pre vášho psa prirodzenou zásobárňou minerálov. Ak je kosť s mäsom potom sú telu dodávané metionín a vitamíny B. Šteniatka a dospelí psi kŕmení kosťami zriedka, ak vôbec, trpia tráviacimi problémami alebo hnačkami. Produkujú menšie množstvá pevnej minimálne zapáchajúcej stolice. Je veľmi pravdepodobné, že kosti zohrávajú rovnakú úlohu ako vláknina, to znamená, že nabobtnajú jedlo, čím odstraňujú toxíny a podporujú zdravé črevá. Psi, ktorí jedia kosti žijú dlhšie a sú zdraví. Sú odolní hlavne voči degeneratívnym chorobám súvisiacich so starnutím. 
Mäso - Mnoho ľudí sa domnieva, že kŕmenie psov podľa BARF je kŕmenie výhradne mäsom. Mäso by malo byť však len jednou zo súčastí celej zdravej výživy, ktorá by mala obsahovať kosti, ovocie, zeleninu, vnútornosti a ďalšie prílohy. Napríklad svalovina, ktorú jedia divokí psy tvorí len malú časť stravy, ktorá obsahuje aj širokú škálu ďalšej potravy vrátane kostí. 
Aké živiny sú v mäse? 
Mäso dodáva bielkoviny - to je jeho hlavná úloha v zdravej výžive. Mäso tiež dodáva pohyblivé množstvo tukov, vody a určité vitamíny a minerálne látky. Pretože mäso dodáva tuky a bielkoviny je tiež dodávateľom energie. Mäso je prvotriednym zdrojom bielkovín. Taktiež obsahuje všetky nepostrádatelné aminokyseliny nevyhnutné pre psov akéhokoľvek veku, vrátane rastúcich psov, gravidných a kojacich sučiek. 
Mäso dodáva energiu - mäso neobsahuje sacharidy. Neobsahuje škrob, cukry alebo vlákninu. Tuk obsiahnutý v rozličných druhoch mäsa sa líši aj množstvom nenasýtených mastných kyselín. Kuracie a bravčové mäso má vyššie hodnoty nenasýtených mastných kyselín oproti jahňacine a hovädzine. Jahňacina zvyčajne obsahuje viac nenasýtených mastných kyselín ako hovädzina ale len preto, že je tučnejšia.
Mäso dodáva minerálne látky - surové mäso je chudobné na sodík ale bohaté na draslík. To je dobré pre psov so srdcovými problémami. Mäso s najnižším množstvom sodíka je hovädzina a tiež dosť málo ho je aj v bravčovine. Mäso s najvyšším množstvom draslíka je bravčovina spolu s kuracinou, ktorá má len o trochu nižší obsah draslíka. To robí bravčovinu vhodnou pre pacientov so srdcovými problémami. Hovädzie, jahňacie, kuracie a bravčové mäso sú veľmi chudobné na vápnik a tiež obsahujú nižšie množstvo magnézia. To znamená, že uvedené druhy mäsa sú vhodnou potravou pre psov náchylných na močové kamene. Avšak tento nedostatok minerálov je potrebné vyvážiť pridávaním kostí. Hovädzie a jahňacie mäso sú pomerne dobrým zdrojom zinku čím sa stávajú vhodným jedlom pre psov s nedostatkom zinku. Kuracie mäso obsahuje málo zinku v porovnaní s bravčovinou, ktorá ho obsahuje viac ale nie tak veľa ako jahňacina a hovädzina. Zo všetkých druhov mäsa, hovädzina je najlepším zdrojom železa.
Vnútornosti - V divočine psy požierajú obsah žalúdka a vnútornosti. V skutočnosti vnútornosti sú dôležitou (zásadnou) súčasťou potravy divoko žijúcich psov. Domáci psi majú podobné nároky a potreby. Psi konzumujúci vnútornosti ako súčasť stravy majú lepšie zdravie ako psy, ktoré ich nejedia. Hoci sú vnútornosti cenným jedlom pre psov nie je potrebné ich pridávať vo väčších množstvách. Vnútornosti sú koncentrovaným zdrojom mnohých nepostrádateľných živín a sú obzvlášť cenné v období rastu, reprodukcie a pri strese práve ako zdroj koncentrovaných živín.
Pečeň - obsahuje širokú paletu dôležitých živín. Pečeň je najväčším zdrojom vitamínu A a malo by sa ňou kŕmiť pravidelne ale v malých množstvách. Pečeň je tiež bohatá na vitamíny D, E a K. Pečeň je výborným zdrojom minerálov, predovšetkým zinku, magnézia, selénu a železa. Obsahuje tiež vitamíny skupiny B, hlavne B2, B3, B5. biotín, kyselinu listovú, B12, cholín a inositol. Obsahuje tiež adekvátne alebo menšie množstvo B1 a je dobrým zdrojom vitamínu C. Pečeň poskytuje zdroj bielkovín dobrej kvality a nenasýtených mastné kyseliny, oba typy omega-3 a omega-6. 
Ľadviny - podobne ako pečeň, ľadviny sú zdrojom vhodných bielkovín, esenciálnych mastných kyselín a mnohých vitamínov, vrátane všetkých v tukoch rozpustných vitamínov teda A, D, E a K. ľadviny sú bohatým zdrojom železa a všetkých vitamínov skupiny B. Taktiež sú dobrým zdrojom zinku.
Srdce - podobne ako pečeň a ľadviny, srdce je výborným zdrojom bielkovín, B vitamínov a železa. Obsahuje tiež nenasýtené mastné kyseliny a v menšej miere vitamín A. Srdce obsahuje značné množstvo taurínu, ktorý je v potrave dôležitý pre srdce!
Neprané zelené držky (kto chce môže doplniť)
Ovocie- Áno psy môžu a jedia ovocie. Môžu jesť takmer všetko. Najväčší podiel ovocia tvorí voda.. Hlavnou živinou ovocia sú rozpustné sacharidy, teda jednoduché cukry. Je to energetické jedlo. Ovocie obsahuje mnoho vlákniny. Taktiež obsahuje vitamíny, enzýmy, antioxidanty, minerálne látky, malé množstvo bielkovín a tukov. V surovom ovocí sú najviac prítomné dve živiny, vitamín A ako karotén a vitamín C. To robí ovocie cenným jedlom pre psa. Enzýmy prítomné v surovom ovocí sú taktiež dôležitou súčasťou potravy psa, obzvlášť v staršom veku kedy sa začínajú objavovať degeneratívne choroby.
Je nutné aby psy jedli ovocie? Nie. Všetky živiny prítomné v ovocí môžu byť získané z iných zdrojov. Avšak pridávaním ovocia do potravy zaistíme širokú škálu zdravých potravín. Tým máme väčšiu šancu poskytovať vyváženú stravu čím zvyšujeme dĺžku života a podporujeme imunitný systém. Pes môže jesť všetky druhy ovocia (okrem avokáda), avšak tropické ovocie je obzvlášť cenné, pretože obsahuje mnoho antioxidantov. Vedci zistili, že enzými a antioxidanty prítomné v ovocí (mnohé ešte neboli identifikované) chránia pokožku a telo pred degeneráciou a chorobami spojenými so stárnutím.
Jablká - sú bohaté na karotén a pektín. Pektín je významným časťou vlákniny, ktorý má mnoho prospešných účinkov. Spôsobuje to jeho gel tvoriaci vlákninu. Ten môže zlepšiť črevnú pohyblivosť, pretože vytláča odpad zo zažívacieho traktu. Pektín tiež viaže a eliminuje toxíny z čreva. Jablká sú bohatým zdrojom beta-karoténu a vitamínu C ako aj niekoľkých vitamínov skupiny B, najmä vitamínu B6, kyselinu listovú a mnoho draslíka.
Hrušky - hrušky sú výborným zdrojom vo vode rozpustnej vlákniny, taktiež obsahujú pektín, ktorý pomáha posilňovať črevá. Čerstvé hrušky obsahujú draslík, ktorý je nevyhnutný pre udržovanie srdca, svalového sťahovania, nervového prenosu a metabolizmus sacharidov. Hrušky tiež obsahujú vitamín C.
Grapefruit - je výborným zdrojom flavonoidov, vo vode rozpustnej vlákniny, draslíka, vitamínu C a kyseliny listovej. Štúdie ukázali, že grapefrut podobne ako ďalšie citrusové ovocie má protirakovinové účinky ako u ľudí tak aj u zvierat. Pektínv grapefruite znižuje hladinu cholesteru podobne ako ďalšie ovocné pektíny. Celé ovocie obsahuje viac pektínu než džús. Nedávno sa zistilo, že grapefruit normalizuje úroveň hematokritu (pozri odkaz 2). Grapefuit tiež ničí plesňové ochorenia a zabíja mnoho rozličných typov parazitov a napomáha telu pri tvorbe prospešných baktérií. Biologicky aktívne prírodna látka objavená v semenách zabíja salmonelu, e-coli, kvasinky, herpes, vírus chrípky, parazity, plesne spôsobujúce hnačku a používa sa v antibiotikách v prípravkoch proti plesni. 
Pomaranč - je výborným zdrojom vitamínu C. Jeden pomaranč obsahuje množstvo kyseliny listovej, draslík, a vitamín B1 (tiamin) a tiež nejaké množstvo vápnika a magnézia. Rovnako dôležitou výživovou hodnotou pomaranču je jeho zásoba flavonoidov, čím pomaranč pomáha posilňovať imunitný systém, podporuje pojivové tkanivo a podporuje zdravie celkovo. Pomaranč chráni proti vzniku rakoviny a ničí vírusové infekcie. 
Zelenina- Psi vlastne jedli zeleninu celé obdobie ich vývoja, čo je dlhý čas! Zelenina, obzvlášť zelená listová by mala byť súčasťou zdravej výživy psa. Psy potrebujú zeleninu, pretože obsahuje mnoho dôležitých zdraviu prospešných živín. Vlákninu pes získava zo surovej zeleniny, ktorá obsahuje rozpustnú a nerozpustnú vlákninu. Zelenina poskytuje mnoho ďalších živín. Obsahuje ťažko získateľnú omega-3 esenciálnu mastnú kyselinu, mnoho pre psa potrebných vitamínov, mnoho enzýmov a rozličných antioxidantov a fytochemikálii (pozri odkaz 1).
Brokolica - brokolica je jednou z najvýživnejších potravín. Je bohatým zdrojom vitamínu C, beta-karoténu, kyseliny listovej, vápnika a vlákniny. Je tiež dobrým zdrojom chrómu. Brokolica má významný protirakovinový účinok. Brokolica obsahuje niekoľko dôležitých fytochemikálii: beta-karotén, indoly a izothiokyanáty a cez 33 protirakovinových zlúčenín. Výskumy naznačujú, že fytochemikálie predchádzajú vzniku rakoviny, zabraňujú rakovine aby napadla bunky a podporujú enzýmy, ktoré detoxikujú od rakoviny.
Špenát - obsahuje dvakrát viac železa ako ostatná zelenina. Podobne ako iná zelenina obsahuje chlorofyl a karotén, čím sa stáva bohatým zdrojom antioxidantov. Okrem beta-karoténu, špenát dodáva aj dva ďalšie karotény, luteín a zeaxanthin. Tiež je zdrojom vlákniny, vápnika, draslíka a vitamínov A, B6 a K.
Zeler - je bohatý na vápnik, draslík, fosfor, sodík a železo a tiež vitamínov A, B, C. Fytochemikália 3-n-butyl phthalide je jednou zo zložiek, ktoré dávajú zeleru charakteristickú vôňu a chuť, a je obzvlášť účinná proti rakovine. 3-n-butyl phthalide významne znižoval rozsah tumorov u laboratórnych zvieratách. Taktiež znižuje nervozitu a používa sa na neutralizovanie kyselín.
Mrkva - je kráľom zeleniny. Je najbohatším zdrojom pro-vitamínov A, karoténov, spomedzi všetkých bežne konzumovaných zelenín. Ale na rozdiel od vitamínu A, beta-karotén a ďalšie karotény v mrkve nepôsobia toxicky. Beta-karotén je taktiež silným antioxidantom. Mrkva tiež obsahuje vitamíny B, C D, E, K, riboflavín, niacin, vápnik, draslík, fosfor, sodík a železo. Opakovane sa ukazuje, že mrkva vyživuje očné nervy a významne zlepšuje zrak.
Paprika - je výborným zdrojom mnohých podstatných živín. Červená paprika má trikrát viac vitamínu C ako citrusy. Okrem toho červené papriky sú veľmi dobrým zdrojom beta-karoténu a poskytujú vhodné množstvo vlákniny a vitamínu B6. Pretože paprika stimuluje cirkuláciu a zlepšuje krvný tok je považovaná za vhodné jedlo pri poruchách cirkulácie a ako prostriedok pre podporu trávenia. Červené papriky sú jednou z niekoľkých potravín, ktoré obsahujú lykopén (červené rastlinné farbivo - najsilnejší antioxidant, pozri odkaz 2) fytochemikáliu, ktoré môžé pomôcť ako prevencia pred rozličnými formami rakoviny.
Celé vajcia- Vajcia sú vynikajúcou potravou pre psa. Považujú sa za výborný zdroj bielkovín. Surové vajcia obsahujú celú radu minerálov, vrátane výborného množstva vápniku (hlavne v žĺtku), všetky vitamíny okrem vitamínu C, radu vysoko kvalitných nasýtených a nenasýtených mastných kyselín, výživný lecitín a celú radu enzýmov a ďalších zložiek prispievajúcich k dlhovekosti. Škrupina pomáha vyvažovať obsah vápnika v potrave. Vaječné žĺtka sú výborným jedlom pre psov s kožnými problémami. Obsahujú síru, biotín, vitamín A a esenciálne mastné kyseliny a zinok.
Ľanové semienko-Ľanové semienko je používané viac než 10 000 rokov. Olej zo semienka je bohatým zdrojom esenciálnych mastných kyselín. Esenciálne mastné kyseliny (EMK) sú základnými živinami, ktoré si telo nemôže vyprodukovať samé. Jediný spôsob ako získať tieto látky je cez potravu. EMK sú nenasýtené tuky a sú považované za „dobré" tuky. EMK prispievajú k správnemu fungovaniu bunkových membrán a tiež majú rozhodujúci význam pri syntéze kyseliny ikosanovej (EPA). Ľanové semienka obsahujú bioaktívne zlúčeniny nazývané lignan (pozri odkaz 3), ktoré sú prevenciou pred rakovinou. Po konzumácii sú lignany prevedené činnosťou baktérii v hrubom čreve na živočíšne lignany. Lignany potom putujú cez črevá a pečeň kde sa ich činnosť zvyšuje. Živočíšne lignany v tele ovplyvňujú estrogén.výskumi naznačujú, že lignany majú antioxidačné účinky hoci činnosť týchto antioxidantov ešte nie je jasná. Ďalšie štúdie ukazujú ľanový výťažok lignan znižuje cholesterol a chráni zvieratá pred cukrovkou. Zatiaľ majú vedci izolované aspoň tri zložky ľanového semiačka, ktoré sú prospešné pre zdravie. Prvou je vláknina cenená pre zdravie čriev. Ďalšie dve prospešné zložky sú kyselina alfa-linoleová a lignany. Tieto zložky môžu pomáhať pri prevencii srdcových chorôb a snáď i pri liečbe chronických ochorení ľadvín.
Cesnak- Cesnak je prírodným antibiotikom a často sa nazýva „prírodný zázrak". Cesnak má antibakteriálne vlastnosti. Tieto brzdia rast baktérií a plesní. Cesnak pomáha stabilizovať krvný tlak a podporuje imunitný systém. Veľký úspech má kvôli cenným zlúčeninám síry. Cesnak je zdraviu prospešný a pôsobí ako prevencia proti chorobám. Je bohatý na draslík, zinok, vitamín A a C a selén. Taktiež obsahuje vápnik, magnézium, meď, vitamín B1 a železo.
Morské riasy- Morské riasy obsahujú cez 60 minerálnych látok a prvkov, 21 aminokyselín a jednoduchých a zložitých sacharidov, ktoré podporujú zdravie žliaz, obzvlášť hypofýzy, nadobličky a štítnej žľazy. Riasy sú prírodným zdrojom jódu a pôsobia ako antibiotiká.
Vojteška- Pomáha telu vstrebávať bielkoviny, vápnik a ďalšie živiny. Táto rastlina prečisťuje telo, bojuje proti infekciám a je prírodným dezodorantom. Je najbohatším zdrojom stopových minerálov a obsahuje vitamín A, C, E, K, B a D. Vojteška tiež obsahuje bioflavonoidy a osem tráviacich enzýmov, podporujúcich správne trávenie jedla.

Kŕmenie doporučované Andante Bandog Kennels:

80% surové mäso- hovädzie, alebo divina spolu s kosťami (nie viac ako 30% z celkovej hmotnosti), filety treskovitých rýb, občas kuracie krky a trupy, vnútornosti.

15% zmes sezónnej zeleniny a ovocia. (Jednoduchý príklad: zeler, mrkva, karfiol, zemiaky (varené), jablko, banán, hruška, marhuľa...)

5% Jogurt (tvaroh), prípadne rybí olej Canvit Fish Oil , olej nepodávať dlhšie ako 4-6 mesiacov v roku), sem-tam surové vajcia.

Vitamíny a minerálne látky:

+ pre šteniatka aj dospelých jedincov: Biocal, prípadne Biocal Plus (kalciový prípravok)

+ preventívne: pre dospelých jedincov- Cavnit Multi (multivitamínový prípravok)

+ preventívne: pre šteniatka aj dospelých jedincov- Canvit Chondro Maxi (prípravok pre regeneráciu kĺbov a zlepšenie ich pohyblivosti)

+ Pivovarské kvasnice (1-2 g pre jedinca).

+ pri evidentnom (krívaní a nestabilnom tzv. „mäkkom" pohybe hlavne v šteňacom a dospievajúcom veku) 8 týždňová regeneračná kúra, dávkovanie podľa návodu: Canvit Chondro Maxi

Dávkovanie a spôsob aplikácie produktov Canvit nájdete na: http://www.biofaktory.sk

Vitamíny a minerálne látky doporučujeme podávať  v prípadoch ak kŕmite surovým mäsom a kosťami, ďalej v  prípadoch nesprávneho kŕmneho procesu s neviváženým pomerom, v ktorom sa nenachádza dostatočné množstvo potrebných vitamínov a minerálnych prvkov v kŕmnej dávke!

Ak ste sa rozhodli kŕmiť granulovanou stravou pre šteniatka doporučujeme krmivá: NutriCan Puppies Large, Eukanuba Puppy and Junior Large Breed v odporúčanej dávke podávať do veku 18-24 mesiacov.

Predovšetkým veľké a obrie plemená majú veľmi veľké nároky na výživu organizmu a špeciálne na výživu kĺbov. Nedostatočná, ale aj nadmerná výživa šteňaťa a mladého psa môže viesť k vzniku ochorení pohybového systému alebo k zhoršeniu dedične podmienených chorôb. Preto je veľmi dôležité, ako je pes kŕmený.

Základné zásady pri kŕmení a chove šteniat rýchlo rastúcich plemien:

1. Vybrať kvalitné krmivo určené špeciálne pre šteňatá veľkých a obrích plemien, a týmto krmivom kŕmiť šteňa v odporúčanej dávke do veku 18-24 mesiacov.

2. Na prevenciu vzniku ochorení podávať zvieratám počas celej doby rastu alebo pulzne podporné prípravky s obsahom chondroprotektívnych látok (kolagén, chondroitínsulfát alebo glykosamínsulfát, príp. kombinácia týchto látok)- Canvit Chondro Maxi

3. Nepridávať do kompletných krmív vápnik ani iné minerálne prípravky, pretože môže dôjsť k nevyrovnanému pomeru vápnika a fosforu v konečnej kŕmnej dávke. Optimálne hladiny vápnika v krmive určené rastúcim psom, vápnik 0,80 % : fosfor 0,63 %

4. Nevystavovať rastúceho psa nadmernej záťaži, akou je najmä jednostranné zaťaženie pri behaní, či nadmerne dlhé prechádzky po tvrdých povrchoch. Zároveň je dôležitý primeraný prirodzený pohyb psa.

Očkovanie:

Schéma očkovania psa

Vek psa

Typ očkovania

6 týždňov

Očkovanie proti parvoviróze, pokiaľ je týmto onemocnením vrh ohrozený

9 týždňov

Očkovanie proti parvoviróze, psinke, infekčnej hepatitíde, leptospiróze, koronaviróze, prípadne proti virózam dýchacích ciest

12 týždňov

Preočkovanie proti parvoviróze, psinke, infekčnej hepatitíde, leptospiróze, koronaviróze

3 mesiace

očkovanie proti besnote (ak sa chystáme do zahraničia)

od 3 mesiacov

Možno aplikovať nadštandartné samostatné vakcíny proti borelióze a tetanu

6 mesiacov

očkovanie proti besnote (ak nebolo aplikované v 3 mesiacoch)

12 mesiacov

Preočkovanie proti parvoviróze, psinke, infekčnej hepatitíde, leptospiróze, koronaviróze a ďalej potom pravidelné očkovanie každý rok súčasne s očkovaním proti besnote

                                                 Táto schéma je orientačná, riadime sa veterinárom a návodom na vakcíne!

 

Podrobnejšie informácie o plemene Bandog nájdete v anglickej verzii Andante Bandog Kennels. Priebežne budeme webové stránky Andante Bandog Kennels dopĺňať novými informáciami a materiálmi týkajúcich sa šľachtenia, chovu a výcviku plemena Bandog v spolupráci so zahraničnými renomovanými chovateľskými stanicami, prajeme vám veľa úspechov v chove tohto nesmierne vzácneho plemena Bandog!